‘İzmirli sorunları çözeceğimize inanıyor”
Cumhur İttifakı AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, Habertürk Televizyonu’nda...

 

"İzmirli sorunları çözeceğimize inanıyor”

Cumhur İttifakı AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, Habertürk Televizyonu’nda Didem Arsan Yılmaz’ın sunduğu Türkiye’nin nabzı programda Sevilay Yılmaz, Nagehan Alçı ve Deniz Zeyrek’in sorularını yanıtladı.

İzmir'de sorunların birikmiş halde olduğu, anormalin normal hale geldiği ve vatandaşın çözüm için belediyeleri aramayı bıraktığını bildiren Nihat Zeybekci, "İzmirlilerin bu sorunları bizim çözeceğimiz inancı var. İzmir'de hizmete güçlü bir yönelimleri var" dedi.

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri. İzmir’in dağlarından yağ, ovalarından bal aktığını aktaran Zeybekci, son yıllarda ihmal edilmişliğinin yaşam kalitesi sorunu oluşturduğunu belirtti. Yaptıkları ankette, sorunların başında Türkiye’nin geride bıraktığı problemlerin yer aldığını aktaran Zeybekci “Şehrin alt yapı problemleri, ulaşımı, trafiği, otopark sorunu, çevre hassasiyetleri, çöp ve yağmurda şehri kanalizasyon basması geliyor. Türkiye’nin en yüksek genç işsizlik oranına sahip olmasına rağmen bu sorun 4-5’nci sırada geliyor” dedi.  

Kentteki sorunların temel yaşam kalitesiyle ilgili olduğuna vurgu yapan Zeybekci, “İzmirlinin bizden beklentisi hayat kalitesiyle ilgili. Son 20 yılını geri kayarak geçirmiş, genç işsizlik oranı artmış. Öncelikli problemleri trafik, ulaşım, otopark, ilkellik olarak görünen çöp. Bunları projelerimizle tek tek takvim vererek çözeceğimiz” diye konuştu.

 HİZMETE GÜÇLÜ YÖNELİŞ VAR

İzmir’de anormalin normal hale geldiğini, vatandaşların problemleriyle ilgili belediyeyi aramayı bırakmış, çaresizlik içerisinde olduklarını aktaran Zeybekci, İzmir’deki yapı stokunun yüzde 19’unun imar barışına başvuruda bulunduğunu aktararak, İzmirlilerin hizmete güçlü bir yönelimlerinin bulunduğunu belirtti. İzmirlilerin, yaşadıkları sorunları kendisinin çözeceğine inandığını belirten Zeybekci, Türkiye’de kararsızların en çok olduğu kentin İzmir olduğunu belirtti.

Daha önceki seçimlerde İzmir’deki oy oranlarının hatırlatılması üzerine Zeybekci, “Kendimizi anlatamamışız demektir. İstediğimiz, alamadığımız sonuçlarla ilgili kendimize de bakmalıyız. Biz AK Parti’yi İzmirli yapmalıyız, İzmir’i AK Partili değil. Başka bir ildeki şablonu gelip İzmir’e oturtamazsınız. Aynı şekilde CHP de başka kentlerde beklentilerinin altında kalıyorsa, o bölgeye göre kendiyle ilgili yapması gereken şeyler var demektir” açıklamasında bulundu.

 İZMİR’İN TURİZMDE BÜYÜK AVANTAJI VAR

İzmir’in turizm konusunda büyük avantajlarının bulunmasına rağmen Antalya’ya 19 kat fazla turist geldiğini ve buna göre de kente, esnafa daha fazla getiri sağladığını kaydeden Zeybekci, arkeoloji, kültür, kongre, sağlık, spor turizminde öne çıkması gereken kentin altyapı sorunlarıyla mücadele ettiğini, göz bebeği yerler olan Çeşme, Karaburun, Urla’nın kanalizasyonla, fosseptikle uğraştığını, bu altyapı tamamlanmadan turizmcinin de ilgisini çekemeyeceğini belirtti.

Vatandaşların Karşıyaka, Kordon, İnciraltı’ndaki kıyı şeridinde yer alan yeşil alana mahkum edildiğini aktaran Zeybekci, yeşil alan miktarını 10 katına çıkaracaklarını ifade ederek projeleri hakkında da bilgi verdi. Zeybekci, kent merkezinde bir metrekare yapı yoğunluğuna izin vermeden Ege mimarisine uygun, vatandaşın mutlu olacağı kentsel dönüşüm gerçekleştireceklerini kaydetti.

KİMSENİN NE YEDİĞİ, İÇTİĞİ İLGİ ALANIMDA OLMADI

Denizli’deki belediye başkanlığı döneminde içkili iş yerlerinin durumuyla ilgili soru üzerine Zeybekci, Denizli’nin her yerinde alkol tüketilen restoran ve otellerin bulunduğunu, altında da kendi imzasının yer aldığını söyledi. Şehir merkezinde vatandaşlarla kavgalı müzikli eğlence merkezlerini, sahipleriyle görüşüp, anlaşarak kent merkezinde otogarın yanındaki tarihi yapıların bulunduğu Kirişhane bölgesine getirdiklerini anlatan Zeybekci, “Denizli yılda 2 milyon turisti ağırlıyor. Turistlerin de eğlenebildiği turistik bir bölge haline getirdik orayı. 21’nci yüzyıl Türkiye’sinde kentin sorunları kenara atıp, dikkatini farklı yere çekmek adına böyle söylemleri ortaya atmak, İzmir’e yapılabilecek en büyük haksızlıktır, son derece yanlıştır. Beceriksizliklerinin üzerini ideolojik bir perdeyle örtmek demektir, topu taca atmaktır. Kimsenin ne içtiği ne giydiği ilgi alanımda olmadı. Belediye başkanlığım dönemimde de böyle bir problemin yaşanmasına asla izin vermeyeceğim. Belediye tesislerinde ne içiliyorsa öyle devam edecek” yanıtını verdi.

ÖDENEK GERÇEĞİ

Devletin, genel bütçeden düşük pay ayırdığı, metroya ödenek ayırmadığı soruları üzerine Zeybekci, İzmir’de metroya bir “iz ödenek” ayrıldığını aktararak şöyle konuştu: “Aynı şekilde İstanbul’da, Ankara’da ve Konya’daki metrolar için 20 bin lira iz ödenek belirlenmiş. İz ödenek de şu anlama geliyor; dosyaları hazır hale getirildiği, çalışmaları tamamlandığında yıl içinde ihaleye girerse buraya gerekli ödenek aktarılacaktır. Devlet iz ödenek ayırarak, dosyaları tamamlanırsa bu projeye bütçe ayıracağı niyetini ortaya koyuyor. Bütçe ne demek bilmedikleri için bunları söylüyorlar. Türkiye’de, genel bütçeden kişi başına yapılan ödemelerde İzmir, Kocaeli’nin ardından ikinci sırada yer alıyor. Kocaeli ve İzmir’in bu kadar ön planda olmasının nedeni, il sınırları içerisinde bulunan ve tüm Türkiye’nin tükettiği petrokimya tesisleri. Yapılan ödemeler de belediyenin bütçesinin yüzde 60-65 oranını oluşturuyor. En az ödenek verilen iller ise İzmir’in yarı oranında kişi başı ödeme yapılan AK Partili belediye başkanlarının bulunduğu Sakarya, Gaziantep, Ordu illeri” diye konuştu.

 

HDP, ‘BİZİM ADAYIMIZ CHP ADAYIDIR’ DİYOR

Yöneltilen sorular üzerine yerel seçimlere, kendilerinin ve vatandaşın belediye meclisi, il genel meclisi ve belediye başkanı seçecekleri gözüyle baktıklarını vurgulayan Nihat Zeybekci, ama terör örgütüyle adı özleşen bir partinin açıklamalarının seçimlere farklı bir bakış açısıyla yaklaştıklarını gösterdiğini söyledi.

Nihat Zeybekci, şöyle devam etti: “Bu parti yöneticilerinin ‘İzmir’den, batıdan aldığımız oylar bilmem nereye selam olsun’, ‘şurada kazanacağız, batıda kaybetTireceğiz, ‘Batıdaki CHP adayları unutmasın bizim oylarımızla seçilecekler, bunun karşılığını, bedelini verecekler’ diyor. HDP eş başkanı 3 ay önce, ‘İzmir’de bizim kabul edeceğimiz bir aday üzerinde uzlaşacağız’ diyor, aday açıklandığının ertesi günü ‘bizim adayımız, CHP’nin adayıdır’ diyor. HDP açıkça söylüyor; ‘bizim adayımız CHP adayıdır’ diyor. Kandil’in görüşü olmadan bir kelime dahi edebilme iradesi olmayan HDP, nasıl böyle bir desteği verdi, neyin karşılığında verdi.”

Zeybekci, “Ayrıca, Türkiye’yi bölmeye yönelik en büyük silahlı girişim olan, 78 şehit verdiğimiz çukur eylemlerine devlet gerekli cevabı verdiğinde, İzmir’deki bir ilçe belediye başkanı ‘kalbinin ve gönlünün sizinle, birlikte olamadığımız için üzgünüm’ diyor. HDP’nin devletin operasyonunu protesto eylemine katılarak ‘Size destek olmaya güç vermeye geldim, sizin için ne yapabileceksem hazırım’ açıklamasında bulunuyor” diyerek çok önemli gördüğü detaya dikkat çekti.

“Kamuoyu vicdanını rahatsız eden konular bunlar. Biz ittifaklarına karşı değiliz, ama kem-küm edip biz ittifak yapmıyoruz demelerine, bunu gizlemelerine anlam veremiyoruz” diyen Nihat Zeybekci, “Cumhur İttifakı’nın adayları ve meclis üye listeleri nasıl açıksa, kendi adayları ve meclis üye listelerinde kimlerin yer aldığını, kimin CHP’li, kimin İYİ Partili, kimin HDP’li olduğunu açıklasınlar. İzmir’deki listelerde 103 ismin FETÖ ve terör örgütüyle bağlantısı olduğu söyleniyor. Buna açıklık getirmeleri ve kamuoyunu bilgilendirmeleri, vicdanları rahatlatmaları lazım. Bir beka sorunu olup olmadığına ilişkin de vatandaşımız karar versin” değerlendirmesini yaptı.

HDP’ye yönelik eleştirilerinin parti yöneticilerini kapsadığını iyi niyetli olarak oy verenlerin bununla ilgisinin olmadığının altını çizen Zeybekci, “Bu ülkedeki Türk kardeşim neyse, Kürt kardeşlerim de aynıdır. HDP’ye oy veren Kürt kardeşlerimi bunun içine koymak büyük haksızlık olur. Dikkat çekmeye çalıştığımız nokta ayrımcılık. Ayrımcılığa karşıyız” dedi.  

PROGRAMDA BULUŞTURMA TEKLİFİ

İzmirlilerden, kentlerinin tarafı olmasını ve oylarını İzmir’e, geleceklerine, kendilerine kullanmasını isteyen Zeybekci, programcı Didem Arslan Yılmaz’ın “CHP adayı ile programa çıkma” teklifini kabul ederek, “Aldığınız nefesinizde veremeyeceğiniz hesabınız yoksa her yere gider, herkesin huzuruna çıkarsınız” yanıtını verdi. Yılmaz da bunun üzerine, kendi programında İzmir’in iki adayını ağırlamak istediğini belirterek CHP adayına çağrıda bulundu.  

İzmir'i Dinliyoruz...