Balçova’da arsa mağdurlarıyla bir araya gelen AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, uzmanlar ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan görüş aldığını belirterek...

Arsa mağdurlarına Zeybekci müjdesi

Arsa mağdurlarına Zeybekci müjdesi

Balçova’da arsa mağdurlarıyla bir araya gelen AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, uzmanlar ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan görüş aldığını belirterek, “5 bin vatandaşımız bir devlet kurumundan bedelini ödeyerek yer satın almış, kimisine tapu verilmiş kimine verilmemiş, şu anda konunun muhatabı 20 bin kişiye ulaşmış. 40 yıldır sorun çözülememiş, başınıza gelmeyen kalmamış. Çözmek boynumuzun borcu” dedi.

Mülkiyet hakkının yaşam hakkı gibi kutsal ve Anayasa’da koruma altında olduğunu belirten Zeybekci, konunun asıl muhatabının İzmir Büyükşehir Belediyesi olduğunu, belediye devreye girmeden bu işin zor çözüleceğini belirtti.

Zeybekci, “Kesin ve net söylüyorum, 1 Nisan’da göreve geldikten sonra somut, elle tutulabilir seçenekler önünüze koyacağız. Kullanılabilir şekilde tapusunu, mümkün değilse de satıldığı yılda aynı değerdeki bir arsanın bugünkü emsaline bakarak değerini öderiz. Kimseyi mağdur etmeden, herkesle görüşerek bu işi 31 Aralık 2019’a kadar çözeceğiz. Hayatta üç altın kuralımız var, yalan söylememek, verdiğimiz sözü tutmak ve emanete sahip çıkmak. Sizin hakkınız bizim için emanettir, yıl sonuna kadar herkesin kabul edeceği, uzlaşma şekliyle, gerekiyorsa belediye bütçesinden kaynak ayırarak bu işi çözeceğiz. Çözmek boynumuzun borcudur” dedi.

Vatandaşın mağduriyetinin engelleneceğini vurgulayan Zeybekci “Emanetinizi aldım, 40 yıldır sabrediyorsunuz 40 gün daha sabretmenizi istiyorum. Birlikte çözeceğiz inşallah” sözleriyle bitirdiği konuşmasının ardından arsa mağdurları ve yakınları tarafından alkışlarla uğurlandı.

İzmir'i Dinliyoruz...