AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin Karaburun Yarımadası’nı bilim, teknoloji ve yazılım üssü haline getirecek projesi heyecan yarattı.

Zeybekci, “10 numara İzmir” sloganıyla 10 başlık altında açıkladığı projeleriyle şehrin alt yapısından ulaşımına, ekonomik yaşamından sosyal donatılarına birçok konuda yapacaklarını İzmirlilerle paylaştı. Karaburun Yarımada bölgesini bilim, teknoloji ve yazılım üssü yapacaklarına ilişkin açıklamaları da en dikkati çeken projeler arasında yer aldı.
“Dünya bugün bilgi ve teknolojiyi üretenler ve tüketenler olarak ikiye ayrılıyor.” ifadesini kullanan ve üretenlerin aynı zamanda yönetenler olduğunu vurgulayan Zeybekci, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:
“En önemli projelerimizden biri İzmir’i 21. yüzyıl dünyası ve Türkiye’sine yakışır biçimde, dünyanın sayılı bilim, teknoloji ve yazılım serbest bölgelerinden birine sahip kılmak olacak. Bilim Teknoloji ve Yazılım Vadisi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün arazisi içinde yaklaşık 40 bin dönüm alanda hayat bulacak. Bunun için gerekli hukuki altyapıyı tamamlamak üzereyiz. Bakanlığım döneminde hayata geçirdiğimiz Proje Bazlı Teşvik Sistemi sayesinde bu bölgede faaliyet gösterecek firmalara dünyanın en iddialı teşviklerini sağlayacağız. Vergi, enerji, finansman, altyapı, istihdam, çalışma izinleri, bankacılık işlem maliyetleri gibi pek çok konuda destek ve muafiyet sağlayacağız. Bu bölgeyi yatırımcı için cazibe bölgesi haline getireceğiz.”
Bilim, teknoloji ve yazılım vadisinin avantajlarıyla çekim merkezi olacağını bildiren Zeybekci, “Yarımadayı dünyanın göz bebeği haline getireceğiz. Ama yapılaşma anlamında da çok dikkatli davranacağız, minimum yapılaşmaya özen göstereceğiz ve doğal yapıyı koruyacağız. Burası dünyada en önemli merkezlerden biri haline gelecek. Bölgeye bilim insanları, teknoloji ve yazılım firmaları büyük ilgi görecek” diye konuştu,

Nihat Zeybekci, Türkiye'nin oyun yazılımı ihracatının 2018 yılında 1 milyar 150 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirterek, vadinin Türkiye’ye sağlayacağı katma değere dikkati çekti.

Dizi ve film ihracatında ABD’den sonra dünyada ikinci sırada Türkiye’nin geldiğini vurgulayan Zeybekci, bölgede ayrıca bir film platosu da oluşturmayı düşündüklerini aktardı.

İzmir'i Dinliyoruz...