AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, İzmir’de göze çarpan en büyük eksikliğinin engellilerin tekerlekli sandalyeyle kaldırımda gidememesi, engelli asansörlerinin çalışmaması...

Engelliler İzmir’de rahatça gezebilecek

Engelliler İzmir’de rahatça gezebilecek

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, İzmir’de göze çarpan en büyük eksikliğinin engellilerin tekerlekli sandalyeyle kaldırımda gidememesi, İZBAN, Metro gibi alanlarda engelli asansörlerinin çalışmaması, yüksek kaldırımlara çıkamaması olduğunu belirterek, “İzmir’i engellilerin rahatça gezebileceği şehir haline getireceğiz” dedi.

Zeybekci, Özel Eğitim Kurumları Derneği üyeleriyle yaptığı toplantıda, yaşlı, engelli, bakıma muhtaç kişilere matematiksel olarak bakılmaması, “engelli kardeşim benim yerine engelli, üzerimizde hakkı var” düşüncesiyle yaklaşılması gerektiğini söyledi. Devletin de vatandaşının her nefesini daha kaliteli alması için gözünü kırpmadan tüm imkanları sağlamasıyla görevini yerine getirmiş olacağını ifade eden Zeybekci, Türkiye’nin özellikle sağlıkta, engellilere yönelik, okuma yazma imkanı olmayanlara yönelik dünya standartlarının üzeninde hizmet verdiğini belirtti.

 

YÜZDE YÜZ EVDE BAKIM

Engelli bireylere sadece eğitim verilmesinin yeterli olmadığını, topluma, üretime de kazandırılması gerektiğini bildiren Zeybekci şöyle konuştu:

“Bu şehrin en büyük eksikliği bir engelli vatandaşımız tekerlekli sandalyesiyle kaldırımlarda gerek sandalyelerden gerek araçlardan gidemiyor, toplu taşıma araçlarına ulaşamıyor. İZBAN’da, İzmir Metro’da engelliler, yaşlılar için yapılan asansörler çalışmıyorsa, yürüyen merdivenler çalışmıyorsa yaptığınız hiçbir şey para etmez. Benim engelli kardeşim masum masum bakıyor, kaldırıma çıkamıyorsa, engelli çocuklarımıza diğer çocuklarımızla birlikte spor yaptırılmıyorsa, entegrasyonunu sağlayamıyorsa kimse boşuna konuşmasın.

İnsanların hayatlarını daha kaliteli hale getirmek belediyelerin öncelikli görevi. 1 Nisan’dan itibaren evde bakım ihtiyacı olan vatandaşların yüzde 100’üne ulaşacağız. Sağlık Bakanlığı ilgili diğer bakanlıklarla görüşerek işbirliği yapacağız. Tam donanımlı araçlar bu vatandaşlarımızın evlerine gidecek, bakımını, ev temizliğini yapacak, sağlık görevlileri de sağlık ihtiyaçlarına bakacak. Gerekirse donanımlı yüzlerce şehrin tamamına hizmet verecek.”

Dernek başkanının özel eğitim kurumlarının da özel okullara yararlandırılan imkanların sağlanması, vergi muafiyeti, servis ücretlerinin desteklenmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya gelme yönündeki taleplerini dinleyen Zeybekci, girişimde bulunacağını belirterek, “Engelli aileleri üzerinde yük olan okul servisleri konusunu, devlet tarafından çözüme kavuşturulamaması durumunda büyükşehir belediyesi olarak biz üstleneceğiz” dedi.

 

İZMİRLİ KANMAYACAK

Menemen’de MHP ve AK Parti ilçe teşkilatlarının ortak toplantısında konuşan Zeybekci, Türkiye’deki siyasetin artık iki kanat üzerinden yapılacağını söyleyerek, “Türkiye’nin ihtiyacı olan milli, milletin menfaatlerini düşünen bir muhalefetin oluşması. Ama karşı kanatta yer alan CHP-Saadet, İyi Parti-HDP’nin hangi mantıkla, hangi nizam, hangi vicdanla bir araya geliyorlar. Bunların milletin bekasıyla geleceğiyle bir alakaları yok” dedi.

Dertlerinin İzmir olduğunu, 21. Yüzyılın İzmir’i olduğunu ifade eden Zeybekci, şöyle devam etti:

“İzmir’in sorunları, projeleri konuşulması gerekiyor. Biz 1.5 yılda çöpten enerji elde edeceğiz atığı sıfıra düşüreceğiz. Kanalizasyon ile yağmur suyu hatlarını ayıracağız. Arıtmasız bir damla su dahi körfeze verilmeyecek. Onlar başka şey diyecek, tarz diyecek. Bu İzmir’e saygısızlıktır, haksızlıktır, hakarettir. Artık buna İzmirli kanmayacak. 20 yıldır bahane okuyorlar artık mazeret yok İzmir’in vaktini çaldırmayacağız” diye konuştu.

Etkinliğe katılan AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül ve MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin de Cumhur ittifakının birlikteliğinin en güzel yansımasının da Menemen’de olduğunu belirtti.

 

BAYRAKLI’YA MİLLET PARKI YAPILACAK

Bayraklı Cengizhan Mahallesi’nde AK Parti-MHP ilçe teşkilatlarının organizasyonuna katılan Nihat Zeybekci, hizmet alamamaktan yakınan mahalle sakinlerine 9 ayda kenti güzelleştireceği sözü verdi. Düne ait ne varsa akıp gittiğini belirten Zeybekci, millete yeni şeyler söylemek gerektiğine vurgu yapan Zeybekci, Bayraklı’ya İzmir’in en büyük Millet Parkı’nı kazandıracaklarını ifade etti.

Cengizhan Mahallesi Pazar Yeri’ni gezen Zeybekci, vatandaşların “Kurtar bizi, değiştir İzmir’i” sözlerine, “İzmir’i siz kurtaracaksınız, umut sizsiniz, birlikte şehri değiştireceğiz” karşılığını verdi.

Menderes Belediyesi’nce bu sene 4’ncüsü düzenlenen deve güreşlerine katılan Zeybekci buradaki konuşmasında da vatandaşlardan oylarını İzmir için kullanmalarını isteyerek, “Bir partiyi bomba yüklü araç haline getirip de Türkiye’nin fay hattına göndermeye çalışanlara dikkat edin” uyarısında bulundu.

İnciraltı’ndaki Ege Karadenizliler Federasyonu’nca organize edilen Hamsi Festivali’ne eşi Ayşen hanım ile katılan Nihat Zeybekci, sohbet ettiği vatandaşlara balık-ekmek dağıttı.

İzmir'i Dinliyoruz...