AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, İzmir’deki balıkçı barınaklarının yerini, bünyelerinde işleme, depolama ve sevkiyat birimlerinin bulunacağı balıkçı limanlarının alacağını söyleyerek...

İzmir balıkçılık merkezi olacak

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, İzmir’deki balıkçı barınaklarının yerini, bünyelerinde işleme, depolama ve sevkiyat birimlerinin bulunacağı balıkçı limanlarının alacağını söyleyerek, “İzmir'i balıkçılık merkezi, balıkçılık anlamında bir ihracat kapısı haline getireceğiz” dedi.

Nihat Zeybekci, İzmir’e gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Buca Kaynaklar’daki Balıkçı Hali’ni ziyaret etti. Balıkçı esnafıyla sohbet eden Zeybekci ile Çavuşoğlu, tezgahtaki balıklar hakkında bilgi aldı, açık artırmayla satışı takip etti.

Esnafı “Rast gelsin, pazarınız bereketli, kazancınız hayırlı olsun” diyerek selamlayan Zeybekci, farklı zamanlarda balıkçı dernek başkanları, esnaf temsilcileriyle bir araya gelerek sorunlarını dinlediklerini, balıkçıların problemlerini bildiklerini belirtti. 

Bakanlığı döneminde, Türk balıkçılarının yurt dışında karşılaştıkları sorunlar hakkında da bilgi sahibi olduğunu aktaran Zeybekci, “Ama asıl olan dünyanın en avantajlı, en güzel denizlerinin yer aldığı İzmir’imizin balıkçılık merkezi haline gelmesi. Deniz ürünleri ve balıkçılıkla ilgili dönen dünyanın İzmir’in de etrafında dönmesi. İzmir'i balıkçılık merkezi, bir ihracat kapısı haline getireceğiz. 1 Nisan’dan sonra yapacağımız en önemli işlerden biri, balıkçı barınaklarını, işleme, depolama ve sevkiyatın yapıldığı, aynı zamanda tekne bakım ve tamirinin de gerçekleştirildiği, denizcilik malzemeleriyle ilgili tüm altyapının bulunduğu balıkçı limanları haline getireceğiz. İzmir’imizin sahillerinde 6 balıkçı limanı yapacağız. Türkiye’de ilk olacak. Balık halimizi de nasıl genişletebiliriz, şartlarını nasıl geliştirebiliriz konularına da sizlerle birlikte konuşarak karar vereceğiz.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, güzel İzmir’in insanlarının da güzel olduğunu, İzmir ziyaretlerinden mutlu olarak ayrıldığını söyledi. İzmir’in daha iyi hizmete ihtiyacının olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Bugüne kadar iktidarlarımız İzmir’e büyük hizmetler yaptı ama yerelde şehrin büyük eksiklikleri var. İzmir’de uluslararası toplantılar yaptım, yabancı konuklarımız şehrin akşam ışıklı halinin çok güzel olduğunu söylüyor. Gündüzünde ise kentleşmeden çöpe birçok sorun görülüyor” dedi.

Zeybekci’nin belediye başkanı seçilmesinden sonra İzmir’in ulaşımdan kentleşmeye, katı atıklarından kanalizasyona kadar her türlü sorununun çözüleceğini aktaran Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Dünyada İzmir’e benzeyen şehirler var ama İzmir’den çok ilerideler. İzmir çok daha iyi yere gelebilir. Bu da modern bir belediyecilik ve hizmet anlayışıyla olur. Zeybekci bugüne kadar üstlendiği tüm görevlerde olduğu gibi, belediye başkanı olduktan sonra İzmir’i hak ettiği yere getirecektir.”

Programa AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ve İzmir Valisi Erol Ayyıldız da katıldı.

İzmir'i Dinliyoruz...