AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, Cumhuriyet Halk Parti’li rakibi Tunç Soyer’in yemek davetine cevabını açıkladı. Zeybekci, “Siyasi nezaket çerçevesinde Soyer’le...

Zeybekci’den Soyer’in davetine yanıt

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, Cumhuriyet Halk Parti’li rakibi Tunç Soyer’in yemek davetine cevabını FOX TV’nin canlı yayınında açıkladı. Zeybekci, “Siyasi nezaket çerçevesinde Soyer’le bir araya gelebiliriz. Ancak İzmir sokaklarında dolaşırken vatandaşın hassasiyetlerine şahit oldum. Bu nedenle önce kamu vicdanını rahatsız eden bazı şeylerin netleşmesi lazım” diyerek Soyer’in geçmişte PKK lehine yapılan eylemlere katılışını hatırlattı.

 

“Bizim bir araya gelebilmemiz için soru işaretleri kalkmalı”

İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına katılan Zeybekci, CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer’le ilgili sorulara yanıt verdi.

 Küçükkaya’nın Tunç Soyer tarafından Zeybekci’ye yapılan yemek davetini hatırlatması üzerine konuşan AK Parti Adayı, “benim kendisine karşı kişisel bir husumetim yok. Ancak kamuoyu vicdanını rahatsız eden 4 konu var. Bizim birlikte yemek yiyebilmemiz, bir araya gelebilmemiz için bunlar açıklığa kavuşmalı, soru işaretleri ortadan kalkmalı” diye konuştu.

 Zeybekci öncelikle, Soyer’in geçmişte Diyarbakır’ın Sur ilçesine kayyum atanmasının ardından yaptığı açıklamalar ve konuyla ilgili yapılan eylemlere katılmış olmasından söz etti. Nihat Zeybekci, “Soyer, bu ülkeyi bölmek üzerine yapılan çukur eylemleri sırasında onları sonuna kadar desteklediğini, Diyarbakır Sur’daki terör eylemlerine destekçi olduğunu açıkça söylüyor. Bununla ilgili kayıtlar, videolar internette mevcut. Soyer devletle karşı yapılan bu eylemleri açıkça övüyor. Hatta devletin bu eylemlere karşı başlattığı operasyonları da tasvip etmediğini belirten sözleri var. Bunlar kamu vicdanını yaralayan açıklamalardır” dedi.

Zeybekci, program sunucusu Küçükkaya’dan gelen soru üzerine kendisinin kamuoyundaki vicdani rahatsızlıklardan söz ettiğinin, Soyer’e karşı kişisel bir husumetinin olmadığının da altını çizdi. AK Parti Adayı, HDP’ye oy veren vatandaşları da bu olaylardan ayrı tuttuklarını önemle belirtti.

Zeybekci’nin hatırlattığı bir konu da geçtiğimiz günlerde İzmir’de yapılan bir etkinlikte HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın yaptığı konuşmaydı. O konuşmada HDP’nin İzmir’den aday çıkarmayacağının ve Tunç Soyer’in destekleneceğinin duyurulduğunu belirten Zeybekci, “HDP zaten daha önce de ‘bizim kabul edebileceğimiz gibi biri aday çıkarsa onu destekleriz’ demişlerdi. Soyer’in adının açıklanmasından 1 gün sonra da desteklerini açıkça belirttiler. Yani CHP’nin adayı terör örgütüne ‘terör örgütü’ diyemeyen bir siyasi parti tarafından destekleniyor” diye konuştu.

AK Parti Adayı, Soyer’le bir araya gelmemesinin bir diğer gerekçesi olarak da CHP Adayı’nın FETÖ ile ilgili açıklamalarını gösterdi. Nihat Zeybekci, Soyer’in FETÖ’nün terör örgütü ilan edilmesinin hemen arkasından bunu şiddetle kınadığını belirten açıklamalarda bulunduğunu ifade etti.

12 Eylül konusu da Zeybekci’nin altını çizdiği bir diğer konuydu. Tunç Soyer’in 12 Eylül darbe döneminin askeri savcılarından olan ve Alparslan Türkeş için istediği idam cezasıyla bilinen babası Nurettin Soyer’le ilgili açıklamalarını hatırlatan Zeybekci, “İnsanları atasıyla, babasıyla yargılamak yanlış olur. Ben de o gözle bakmıyorum. Ancak geçmişte olan bazı şeyler için ‘Gurur duyuyorum’ dediğiniz zaman onu sorgulamak gerekir.” diye konuştu.

Bu 4 konu nedeniyle Soyer’le bir araya gelmelerinin güç olduğunu söyleyen AK Parti Adayı, “Bu vakalar ortada dururken bizim kalkıp birlikte hadi yemek yiyelim deyip bir yere gitmemiz son derece yanlış olur” ifadelerini kullandı.

İzmir'i Dinliyoruz...