Daha önce Karaburun’un Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildiğini, Tekel Fabrikası’nın Kültür ve Sanat Kompleksi haline getirileceğini açıklayan AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci...

Daha önce Karaburun’un Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildiğini, Tekel Fabrikası’nın Kültür ve Sanat Kompleksi haline getirileceğini açıklayan AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, tarihi kent merkezi için UNESCO Dünya Mirası geçici listesine başvuru yapıldığının müjdesini verdi. Zeybekci, başvurunun takipçisi olacaklarını ve komitenin sonucu Mayıs ayında açıklayacağını söyledi.

Tarihi alanla ilgili en çok heyecan veren bölümün Kemeraltı olduğunu vurgulayan Nihat Zeybekci, “Buradaki hazineyi, potansiyeli görüp üzerine hayaller kuruyorum. Sonuna kadar varız, üzerimize ne düşüyorsa yaparız” dedi.

İŞTE BAŞVURU BELGESİ

İzmir Valiliği, hazırladığı dosyayla “Bu proje ile İzmir Tarihi Kent Merkezi’nin dünya örneklerinde görülen niteliğe kavuşturularak, hak ettiği değeri görmesi sağlanmış olacaktır” yorumuyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurdu. Valilik, dosyanın bakanlıkça UNESCO Komitesi’ne sunulmasını istedi.

İzmir'i Dinliyoruz...